Jedna substancja, wiele interesujących efektów. Eksperymenty z suchym lodem.

Eksperyment 1 – Maszyna do mgły

Wlej ciepłą wodę do otwartego pojemnika wypełnionego suchym lodem (+/- 100 g). Natychmiast z gęstniejącej cieczy unosi się gęsta, biała mgła, którą można rozprowadzić za pomocą wentylatora w pomieszczeniu. W porównaniu z konwencjonalnymi maszynami mgielnymi istnieje duża zaleta: zimno mgławicy powoduje, że pozostaje ona blisko ziemi. W przeciwieństwie do płynnej mgły nie wypełnia ona całego pomieszczenia.

Zasada 1
W ciepłej wodzie suchy lód sublimuje, tzn. Staje się gazowy. Rosnące gazy są nadal zimne – otaczające powietrze chłodzące może teraz pomieścić mniej pary wodnej (wilgoć zawarta w powietrzu). Para skrapla się: powstają najdrobniejsze krople wody – widoczna dla nas mgła. Efekt działa lepiej z ciepłą wodą, ponieważ ciepłe otoczenie zapewnia wyższą wilgotność, więc więcej pary wodnej jest obecne.

Eksperyment 2

a – Samopompujący balon

Umieść mały kawałek suchego lodu w (opróżnionym) balonie i zamknij go. Magicznie się napompuje i ostatecznie pęknie. CO 2 w postaci gazowej rozszerza się do 760 razy w stosunku do swojej objętości stałej. 

b – Wybuchająca wtyczka
Mały kawałek suchego lodu umieszcza się w plastikowej butelce, którą następnie zamyka się gumowym lub korkowym korkiem. Po krótkim czasie wtyczka wyskakuje magicznie. 

Zasada 2
CO 2 zawarty w postaci stałej w suchym lodzie sublimuje w temperaturze pokojowej, tzn. Zmienia się w swój stan gazowy i rozszerza się: balon jest nadmuchany, korek jest wystrzeliwany z butelki przez ciśnienie, które się tworzy.

Eksperyment 3 – Mikstura Duszenia

W przezroczystym naczyniu podajesz gotowaną wodę z czerwonej kapusty. Dodaj do zlewki sok z czerwonej kapusty, aż roztwór stanie się zielonkawy. Zielone rozwiązanie jest podstawą magicznej mikstury. Dodając kilka kawałków suchego lodu, mikstura zmienia się sama z zielonej na niebieską w fioletową i ostatecznie zmienia kolor na różowy.

Zasada 3
Eksperyment ten częściowo opiera się na zasadzie zastosowania 2: mistyczna mgławica tworzy się nad mieszaninami. Ale bulionująca mikstura przynosi inne zjawisko. Część powstającego dwutlenku węgla rozpuszcza się w cieczy, tworzy kwas węglowy, a tym samym zmienia zawartość pH roztworu – wskaźnik czerwonej kapusty zmienia się ze stanu podstawowego na kwaśny, zmieniając kolor. Nawiasem mówiąc, efekt można również osiągnąć za pomocą innych wskaźników (czerwień metylowa, pomarańcza metylowa, fenoloftaleina, tymoloftaleina).

Eksperyment 4 – Kolumny z mydłem i spadające bąbelki

Dodaj suchy lód do zlewki wypełnionej wodą i detergentem za pomocą szczypiec lub grubej rękawicy. Ciecz zaczyna bąbelkować – powoli tworzy się wieża z baniek mydlanych i równomiernie rozprzestrzenia się na krawędzi kubka.

Kolejny interesujący efekt można osiągnąć w inny sposób. Tym razem używasz szerokiej miski, która zawiera tylko ciepłą wodę. Dodawaj kawałki suchego lodu, aż będą bąbelki i parują. Następnie moczysz długi kawałek materiału (nieco dłuższy niż średnica miski) w uprzednio przygotowanej wodzie z mydłem i pocierasz go tylko krawędzią miski. Następnie ponownie moczysz skrawki i ciągniesz je wzdłuż miski od jednej krawędzi do drugiej: na misce tworzy się duża mydlana skóra. Powoli bańka mydlana magicznie unosi się i pęka. Może to jednak zająć trochę czasu.

Zasada 4
Uchylający się dwutlenek węgla jest wychwytywany przez mydło w bąbelkach – w pierwszym eksperymencie są one małe, ale tak obfite, że układają się w wieżę i ostatecznie uciekają ze szkła. W drugim eksperymencie powstaje duża bańka. Gaz uwięziony w nim najpierw popycha go w górę i coraz bardziej rozszerza bąbelek, aż pęknie.

Leave a Reply

Your email address will not be published.