Podczas gdy dziecko ssie pierś lub mleko modyfikowane, młoda matka cieszy się i nie pojawiają się pytania dotyczące odżywiania. Czas leci, wątpliwości zaczynają się po roku. Wtedy młoda mama myśli, jak nakarmić swoje dziecko. Po roku mleko matki nie może już zapewnić dziecku wszystkiego, czego potrzebuje a dopiero rozszerzanie diety rozwija prawidłowe nawyki żywieniowe.
U zdrowych dzieci karmionych piersią rozszerzanie diety rozpoczynamy w wieku 6 miesięcy. Produkty wprowadzamy stopniowo, zgodnie z zaleceniami pediatry. O czym musimy pamiętać?
Nie zrażać się – Jeśli dziecko pluje i odmawia przyjęcia nowego produktu, nie jest to powód, aby przestać. Maluszek do tej pory nie jadł nic poza pysznym słodkim mlekiem matki lub oprócz mieszanki dobrze znanej ze swojego smaku. A potem wkładają mu do ust jakieś paskudne rzeczy, nawet nie słodkie. Oczywiście może mu się to nie podobać od pierwszej łyżeczki. Ważne jest by być wytrwałym i cierpliwym, sugerujmy nowy smak, maluch się do tego przyzwyczai i będzie jadł. Możemy też zmieszać nowy produkt z już znanym, stopniowo zwiększając stężenie.
Już od pierwszego roku życia dziecko powinno jeść mięso, zboża, warzywa, owoce, nabiał, ryby i jajka. W tym momencie wielu rodziców decyduje się na przejście do wspólnego stołu. Ale nie spieszmy się.
Układ pokarmowy rocznego dziecka jest już w pełni dojrzały, ale nie jest gotowy na wszystkie pokarmy dla dorosłych. Wątroba, trzustka i woreczek żółciowy nie radzą sobie z tłustymi, smażonymi potrawami.
Co może jeść roczne dziecko? – Prawie wszystko.
Mięso
Mięso może i powinno być proponowane. Białko to najważniejszy budulec dla dziecka. Twoje dziecko może jeść dowolne mięso, tutaj ważne jest, aby nie było tłuste, jednak chudziutki drób z przyprawami będzie najlepszy dla małego brzuszka. Zgodnie z zaleceniami wskaźnik spożycia mięsa w ciągu roku dla zdrowego dziecka wynosi 70-80 g dziennie.
Owsianka
Owies jest źródłem wolnych węglowodanów, witamin i minerałów. Służy zarówno jako samodzielna owsianka mleczna, jak i jako dodatek. Ryż, kasza gryczana, kasza manna, kasza kukurydziana, kasza jaglana, różne rodzaje kasz pszennych, owies. To wszystko jest dozwolone. Po roku zaczynajmy wprowadzać jęczmień, groszek, soczewicę. Najważniejsze, żeby się nie spieszyć. Zacznijmy też od 2-3 łyżeczek. Próbowałam – wszystko jest w porządku. Jutro dajmy pół porcji, a potem pełną.
Nabiał
Tutaj jest kilka ograniczeń. Głównie zawartość tłuszczu w produkcie. Kefir, mleko, biolakt nie więcej niż 2,5%. Twaróg nie więcej niż 5%. Śmietana nie więcej niż 15%. Ale lepiej jeszcze nie podawać kremu.
Owoce
Od roku zniesiono zakaz silnie uczulających cytrusów, czerwonych owoców i jagód. Bez fanatyzmu wypróbowujmy jeden nowy produkt dziennie, jeśli nie ma alergii to podajemy dalej.
Warzywa
Tak samo jak z owocami. Zakaz zostaje zniesiony, a pomidory, papryka i kapusta są dozwolone. Powoli wprowadzamy dietę dla osoby dorosłej.
Pieczenie i pieczenie
Tak też, ale oczywiście nie ciastka z kremem maślanym. Ciasteczka jubileuszowe i tym podobne. Można już przygotować omlety, ciastka serowe i zapiekanki twarogowe.
Słodycze: tutaj pojawia się szorstkość. Dzieci uwielbiają cukierki i czekoladę, ale im później zacznie je jeść, tym lepiej. Nie więcej niż 1-2 cukierki dziennie. Pamiętaj, aby myć zęby dziecka.
Metody gotowania.
Zasadniczo wszystkie produkty powinny być gotowane i duszone. Można gotować na parze i piec, ale lepiej bez oleju w folii lub papierze.
Zupy przygotuj w drugim bulionie. Można dodać „smażoną” smażoną cebulę, marchewkę, pomidory. Przypraw używaj wszystkich poza solą. Dozwolone wszystkie zioła I inne przyprawy, oczywiście wszystko w minimalnych ilościach
Drugie dania. Lepiej gotować z sosem, aby dziecku łatwiej było jeść. Suflet mięsny, klopsiki oraz kotlety mięsne i rybne. wystarczy filet pokrojony na małe kawałki. Udekoruj płatkami zbożowymi, makaronem durum. Wybierz te, które będą wygodniejsze dla Twojego dziecka. Możesz ugotować gulasz warzywny z mięsem.
Metody gotowania: duszenie, pieczenie, gotowanie na parze.
Kupne kiełbaski i pierogi nie zalecamy ale domowe – tak.
Kolejna ważna kwestia. Roczny maluch dopiero uczy się żuć. Jeśli przez rok dawałeś mu wszystko zblendowane, teraz czas nauczyć się żuć. Pamiętajmy o naszej głównej zasadzie – nie spiesz się. Najpierw użyj blendera, ale nie przecieraj. Niech kawałki pozostaną. Nakarm tydzień w ten sposób. Następnie użyj młynka do ziemniaków. Następnie ugniataj widelcem. Jeśli Twoje dziecko poradzi sobie z takim jedzeniem, ugotuj je od razu w postaci drobnych plasterków.
Wszystkie potrawy można gotować od razu dla rodziny, stopniowo dorzucam nowe produkty i przyprawy (poza pikantnymi). To przeniesie Cię płynnie i bezpiecznie do wspólnego stołu.
Ważne jest przestrzeganie schematu żywienia. Pomoże to uniknąć problemów, takich jak niedowaga, słaby apetyt. Ściśle przestrzegaj czasu karmienia +/- 15-20 minut.
Roczne dziecko jest już gotowe do regularnego posiłku. W tym okresie matki często odpoczywają. Aby Twoje dziecko rosło zdrowo i miało właściwe nawyki żywieniowe, ważne jest przestrzeganie reżimu żywieniowego i zaleceń. Jeśli zrobiłeś wszystko poprawnie, to w wieku 1,5-2 lat całkowicie przejdziesz na zwykły stół. Ważne jest, aby karmić dziecko zdrowym dobrze zbilansowanym posiłkiem.