Każdy rodzic przez to przechodził. Każdego też to w końcu czeka. Bunt dwulatka spędza sen z powiek niejednej matce. Czym właściwie jest i jak sobie z nim radzić?
Czym jest bunt dwulatka?
Jest to normalny etap rozwoju każdego dziecka. Właśnie w tym czasie dziecko zaczyna zauważać to, że jest odrębnym człowiekiem. Uświadamia sobie, że może mieć wpływ na to co zrobią inne osoby. Ponadto zauważa, że może pokazać rodzicom czego potrzebuje.
Bunt dwulatka pojawia się około 20-24 miesiąca życia. Niekiedy jednak już wcześniej można zauważyć niektóre objawy nadchodzącego buntu. Jakie? Używanie coraz częściej słów „nie” oraz „nie chcę”, nie wykonywanie poleceń rodziców, próby postawienia na swoim przy użyciu krzyku. Spowodowane jest to tym, że dziecko właśnie zaczyna zauważać, że ma wpływ na otoczenie. Dlatego ważne jest to, aby znać zasady dobrego wychowania dziecka.
Jest to również etap, w którym pojawia się wiele wybuchów emocji. Dziecko w jednej chwili może być radosne i uśmiechnięte, aby po chwili wybuchnąć płaczem. W wieku dwóch lat poszerza się repertuar jego emocji, jednak nie potrafi sobie ono jeszcze z nimi radzić. Stąd często pojawiają się szybkie zmiany nastroju i trudności w radzeniu sobie z własnymi emocjami.
Co możesz zrobić, aby pomóc swojemu dziecku?
Przede wszystkim, to co najlepszego może zrobić każdy rodzic, to okazać zrozumienie oraz wsparcie swojemu dziecku. Dwulatek nie robi tych wszystkich rzeczy na złość swoim rodzicom. Jest to normalny etap rozwoju i warto wesprzeć swoje dziecko w pozytywnym jego rozwiązaniu. Jak?
Pozwalać mu na samodzielne wybory w ciągu dnia. Niech ma możliwość wybrania butów na spacer, ubrania do przedszkola czy tego co zje na podwieczorek.
Wspomóc dziecko w dążeniu do samodzielności. Pozwolić na to, aby samodzielnie ubierało się o poranku, przygotowało sobie podwieczorek czy pomogło w sprzątaniu domu. Są to czynności, które wspierają potrzebę posiadania wpływu na otoczenie.
Pomagać mu zrozumieć jego emocje oraz znaleźć sposoby na ich rozładowanie. Dzięki temu nauczy się akceptowalnych społecznie sposobów na radzenie sobie z nieprzyjemnymi emocjami.