Dzieci potrzebują zabawek do swojego rozwoju, do nauki i oczywiście także do rozrywki. Jednak obfitość zabawek, zamiast wzbogacać ich zabawę, zubaża ją, bo w końcu dziecko, wśród tylu zabawek, będzie przechodziło od jednej do drugiej, nie skupiając się tak naprawdę na niczym i nie bawiąc się niczym.
Rada jest taka, żeby iść na jakość, a nie na ilość. Najlepszym wyborem będą te zabawki, które pobudzają ich wyobraźnię i pozwalają na odkrywanie. Unikaj zabawek, które są zbyt wyszukane i zamieniają je w zwykłych widzów, ograniczając ich interakcję i zachęcając do bierności. Szczegóły na temat zabawek interaktywnych przeczytasz tutaj. Dwulatek może bawić się z fascynacją kartonem i dwiema poduszkami. Aby pobudzić ich pełny potencjał, nie musisz kupować im wyrafinowanej gry, która mówi, śpiewa, tańczy i lata tylko po naciśnięciu ON. Nie oznacza to jednak, że dziecko musi zrezygnować ze wszystkich bardziej komercyjnych zabawek.
Które zabawki są właściwe?
Ważne jest, aby słuchać dzieci i brać pod uwagę ich prośby, ale nie można zapominać, że czasami są one pod nadmiernym wpływem reklamy, filmów czy seriali i proszą o zabawki, które nie są dla nich odpowiednie.
Musimy zapytać ich o zdanie i uszanować ich życzenia, ale rozmowa z nimi i pokazanie im innych alternatyw może być bardzo przydatne w dokonaniu właściwego wyboru.
Obecnie nie ma zabawki, której opakowanie nie podkreślałoby walorów edukacyjnych i korzyści dla rozwoju psychomotorycznego. Nie wspominając o ilości kolorów, dźwięków, świateł i języków, które zawiera. Czytając opakowanie, zastanawiasz się, jak to możliwe, że poprzednie pokolenia potrafiły samodzielnie wiązać sznurówki, bawiąc się prostymi drewnianymi klockami czy zwykłymi blaszanymi pociągami.
Eksperci zalecają więc na wczesne lata lalki, piłki lub lalki, z którymi dzieci mogą wymyślać własne historie, ponieważ służą one jako środek wyrazu siebie. Co więcej, jeśli posłuchasz ich podczas zabawy z nimi, możesz dowiedzieć się, co dzieje się w ich głowach. Inną opcją jest rzemiosło i materiały, które pozwalają im tworzyć rzeczy: plastelina, gips, glina, lego, gry konstrukcyjne, farby, kreda….
Czy możliwe jest posiadanie za dużo zabawek?
Jeśli cały pokój Twoich dzieci jest wypełniony zabawkami, może czas podjąć działania! Dlaczego warto ograniczyć zabawki? Poprawi to ich koncentrację. Jeśli masz wątpliwości, spróbuj jednego dnia pozwolić im bawić się 5 zabawkami naraz. Kolejny dzień spróbuj zostawić tylko jedną zabawkę