O tym, że dziecko choruje w żłobku czy też w przedszkolu wie każdy rodzic. Nie każdy jednak opiekun malucha zdaje sobie sprawę z tego, że za wiele tego rodzaju problemów zdrowotnych odpowiadają rota wirusy.
Rota wirus – podstawowe informacje na temat infekcji u dziecka
I chociaż w opinii ekspertów szczepienia są tu najlepszą formą zabezpieczenia, to czasami nawet pomimo nich dziecku może przydarzyć się infekcja rota wirusową. Co wówczas należy zatem robić i jakie kroki podjąć, by maluch szybko wyzdrowiał?
Działania które należy podjąć po infekcji rota wirusowej u dziecka
Rozpoczynając walkę z rota wirusami należy przede wszystkim zdać sobie sprawę z tego, że są one bardzo niebezpieczne dla dziecka. I chociaż sama choroba niekoniecznie musi przebiegać gwałtownie, to sieje mocne spustoszenie w organizmie prowadząc między innymi do odwodnienia. Jakie objawy powinny nas zaniepokoić? Przede wszystkim będą to gwałtowne wymioty, gorączka dochodząca do nawet 40 stopni oraz stolce o wodnistej konsystencji. Każdego rodzica z pewnością może to zaniepokoić, tym bardziej, gdy dotyczy to maluszków mających między pół a dwa latka. Gdy jednak nawet pomimo zaszczepienia rota wirus dopadnie naszą pociechę, to należy niezwłocznie podjąć różne działania. Przede wszystkim trzeba skonsultować sprawę z lekarzem, który zaleci dalsze metody postępowania.
Należy pamiętać o regularnym nawadnianiu dziecka i obserwacji
W niektórych bowiem przypadkach może się okazać, że maluszek będzie potrzebował hospitalizacji. Jedno jest pewne, rota wirusów nie wolno absolutnie lekceważyć, szczególnie że są one tez niestety odporne na działanie powszechnie stosowanych środków odkażających.
Oczywiście w każdym przypadku chorobowym absolutnie niewskazane jest posyłanie dziecka do miejsc publicznych, w szczególności żłobków i przedszkoli, by nie pogorszyć ich stanu i nie zarażać innych osób.
źródło – objaw.pl – wszystko na temat medycyny i leczenia