Metoda BLW (Baby-led Weaning) zgodnie ze spolszczoną nazwą „Bobas Lubi Wybór” jest metoda nauki samodzielnego jedzenia. Zgodnie z BLW uważa się, że przy rozszerzaniu diety niepotrzebne są papki i karmienie łyżeczką dziecka, bo jest ono gotowe na samodzielne jedzenie.
W metodzie BLW dziecko samo wybiera co, ma ochotę zjeść poprzez położenie przed nim produktów stałych w odpowiedniej formie. Jedzenie musi być pokrojone na kawałki odpowiednie do trzymania w rączce. Rodzice w tej metodzie pomijają etap papek i karmienia łyżeczką. To dziecko decycuje, co zje i ile zje.
BLW opiera się na jedzeniu zmysłami. Wzrokiem dziecko wybiera produkty, które leżą przed nim, chwyta w rączkę i zbliża do buzi, aby zjeść. Gdy smak mu nie odpowiada, wypluwa. W skrócie polega to na eksperymentowaniu i poznawaniu nowych produktów z każdej strony. Dzięki tej metodzie dzieci mają większą świadomość tego, co jedzą, a proces jedzenia nie odbywa się automatycznie jak przy tradycyjnym karmieniu łyżeczką.
Jednak rodzice mają dużo obaw, jeśli chodzi o tę metodę. Przede wszystkim jest to strach przed zadławieniem się dziecka, bo nie ma jeszcze ząbków, a wkłada do buzi duże kawałki jedzenia. Spokojnie dziecko jest wyposażone w mechanizmy obronne przed zadławieniem i będzie umiało wypchnąć produkt z buzi. Jednak zaleca się rozpoczęcie nauki metodą BLW dopiero po 6. miesiącu życia, gdy dziecko samodzielnie siedzi z podparciem. Dając dziecku wybór, rodzic powinien kierować się rozsądkiem – produkty muszą mieć odpowiednia wielkość i konsystencję, tak aby maluch sobie z nimi poradził. Według twórców tej metody maluch ma większą świadomość jedzenia. Dziecko uczy się większej świadomości tego, co wkłada do ust i jest pewniejsze swoich ruchów podczas przeżuwania.
Inną obawą może być to, że dziecko się nie najada. Twórcy tej metody radzą, aby nie narzucać dziecku ile ma zjeść, ponieważ dziecko samo się nie zagłodzi, a ponadto do ukończenia pierwszego roku życia głównym produktem w diecie dziecka powinno być mleko.
Metoda BLW ma wiele zalet między innymi:
• Szybszy rozwój motoryki i zmysłów
• Mniejsze ryzyko, że dziecko będzie niejadkiem
• Zapobieganie alergii pokarmowych
• Łatwiejsza komunikacja z dzieckiem
• Motywacja do wprowadzenia w swojej diecie więcej owoców i warzyw
• Oszczędność czasu i pieniędzy – w końcu dziecko je to, co my
• Komfort jedzenia z dzieckiem